Past Recipients of the John S. Diekhoff Award

Robert Adler Chemical Engineering 1977-78
Elyse Fleming Education 1977-78
Joseph Koonce Biology 1978-79
Linda Kirby American Studies 1978-79
John Mieyal Pharmacology 1979-80
Thomas Holland S.A.S.S. 1979-80
Walter A. Strauss Modern Language & Literature 1980-81
John H. Beck Economics 1980-81
Kenneth A. Loparo Systems Engineering 1981-82
John F. Hall Geological Sciences 1981-82
Marcelo Jacobs-Lorena Genetics & Anatomy 1982-83
Ronald Fry Organizational Behavior 1982-83
Prosanta K. Saha English 1983-84
Graver C. Gilmore Psychology 1983-84
Robert E. Collin Electrical Engineering 1984-85
John E. Lavery Mathematics 1984-85
Alan F. Dowling, Jr. Management Information Systems 1985-86
Edith Lerner Nutrition 1985-86
Hugh Catts Communication Science 1986-87
Edward Olszewski Art 1986-87
Garnett McMillan Chemistry 1987-88
Cecil Thomas Biomedical Engineering 1987-88
Claudia J. Coulton Social Welfare 1988-89
David Setzer Molecular Biology & Microbiology 1988-89
May L. Wykle Nursing 1988-89
Janice L. Reiff History 1989-90
James C. Overholser Psychology 1989-90
Thomas P. Kicher Mechanical & Aerospace Engr 1990-91
Gheorghe Mateescu Chemistry 1990-91
Charlotte S. Kaetzel Pathology 1991-92
Jagdip Singh Marketing and Policy Studies 1991-92
Ellen G. Landau Art History 1992-93
Thomas Csordas Anthropology 1992-93
Dominique Durand Biomedical Engineering 1993-94
Anthony J. Pearson Chemistry 1993-94
Robert H. Miller Neurosciences 1994-95
Donald M. Wolfe Organizational Behavior 1994-95
Sandra Lane Anthropology 1995-96
David C. Hammack History 1995-96
Roy Ritzman Biology 1996-97
Steven Garverick Electrical Engr & Applied Physics 1996-97
Bo Carlsson Economics 1997-98
Christopher Whalen Epidemiology & Biostatistics 1997-98
Jonathan Sadowsky History 1998-99
Fred Zimring Psychology 1998-99
Roberto Ballarini Civil Engineering 99-2000
Michael G. Zagorski Chemistry 99-2000
Hope D. Barkoukis Nutrition 2000-01
Vanessa Urch Druskat Organizational Behavior 2000-01
Catherine L. Albers Theater Arts 2001-02
Eva Kahana Sociology 2001-02
Niels F. Otani Biomedical Engineering 2002-03
Robert W. Brown Physics 2002-03
Dmitri E. Kourennyi Biomedical Engineering 2003-04
Aloen L. Towsend MSASS 2003-04
Gary Galbraith Dance 2004-05
Kimberly K. Emmons English 2004-05
Janet W. McGrath Anthropology 2004-05
Charles E. Rozek Biology 2005-06
John J. Lewandowski Materials Science and Engineering 2005-06
Richard E. Boyatzis Organizational Behavior 2006-07
Richard W. Hanson Biochemistry 2006-07
Athena Vrettos English 2007-08
Heath A. Demaree Psychology 2007-08
Hillel Chiel Biology 2008-09 (Teaching)
Harsh Mathur Physics 2008-09 (Teaching)
David Schiraldi Macromolecular Science and Engineering 2008-09 (Mentoring)
Christian Zorman Electrical Engineering and Computer Science 2008-09 (Mentoring)
Daniel Goldmark Music 2009-10 (Teaching)
Mendel E. Singer Epidemiology and Biostatistics 2009-10 (Teaching)
Susan W. Hinze Sociology 2009-10 (Mentoring)
Barbara A. Lewis Communication Sciences 2009-10 (Mentoring)
T. Kenny Fountain English 2010-11 (Teaching)
Jeffrey R. Capadona Biomedical Engineering 2010-11 (Mentoring)
LaShanda Korley Macromolecular Science and Engineering 2010-11 (Mentoring)
Mario Garcia-Sanz Electrical, Computer, and Systems Engineering 2011-12 (Teaching)
Erkki J. Somersalo Mathematics 2011-12 (Teaching)
Eileen P. Anderson-Fye Anthropology 2011-12 (Mentoring)
Glenn D. Starkman Physics and Astronomy 2011-12 (Mentoring)
Diane Bergeron Organizational Behavior 2012-13 (Teaching)
Colleen M. Croniger Nutrition 2012-13 (Teaching)
Daniela Calvetti Mathematics 2012-13 (Mentoring)
Mark I. Singer MSASS 2012-13 (Mentoring)
Paul MacDonald Pharmacology 2013-14 (Teaching)
Tim Shuckerow Art Studio and Art Education 2013-14 (Teaching)
Kurt Koenigsberger English 2013-14 (Mentoring)
Nicole Seiberlich Biomedical Engineering 2013-14 (Mentoring)
Chris Burant Nursing 2014-15 (Teaching)
Elina Gertsman Art History and Art 2014-15 (Teaching)
Goutham Narla Medicine and Transformative Molecular Medicine 2014-15 (Mentoring)
Karen Potter Dance 2014-15 (Mentoring)
Carlos Crespo-Hernández Chemistry 2015-16 (Teaching)
Andrea Wolk Rager Art History 2015-16 (Teaching)
Ronald Hickman Nursing 2015-16 (Mentoring)
John Ruhl Physics 2015-16 (Mentoring)
Erin Benay Art History 2016-17 (Teaching)
Frank Ernst Materials Science and Engineering 2016-17 (Teaching)
Alex Huang Pathology 2016-17 (Mentoring)
Catherine Scallen Art History 2016-17 (Mentoring)